NEWS‎ > ‎

CC’s Gr. 5-8 Academic & Sports Awards

posted Jul 10, 2017, 9:39 AM by Kathy Carr
On Tuesday, June 27, the grade five to eight students at Carberry Collegiate were presented with academic and sports awards from the 2016/2017 school year. 
Below is the list of recipients for the academic awards, which is then followed by the sports awards.

Students of Distinction 
Grade 5 Certificates Vera Liubkina, Dylan Hood, Nathan Dyck, Vanessa Falk, Tabea Glaser, Hayden Wilcox, Nate Robson, Aiden Renwick, Kayla Mar­getts, Kristin Desrochers

Grade 6 Certificates Rebecca Bird, Carson Bjarnason, Esther Sip­pel, Jaren Waldner Lea Rutz, Sam Prud­nikov, Carson Nakonec­h­ny, Tynille Steen

Grade 7 Certificates Laura Fast, Cadence Lavergne, Natalie Clark, Johnny Meyers, Ben Saunderson, Colton Brown, Natasha Falk, Austin Loewan, Nathan MacGregor, Neveah Witherspoon

Grade 8 Certificates Cassie Crerar, Payton Dickson, Zara Dickson, Cyro Oliver, Sara Waldner, Marcus Araya, Annika Duguay, Lian Flett, Jayde Nakonec- ­hny, Hannah Ramsey.

Honor Roll
For Grade 7-8 students, we now have an honor roll. To make it on the honor roll, students must have an average of 85% or higher across their course load.
Grade 7
Celia Boganes
Colton Brown
Amy Derochers
Natasha Falk
Brayden Knox
Luke Robson
Matthew Salyn
Annette Sippel
Nevaeh Witherspoon
Victoria Anderson
Natalie Clark
Laura Fast
Daniel Glaser
Cadence Lavergne
Johnathon Meyers
Andee Nikolaisen
Michaela Olmstead
Benjamin Saunderson

Grade 8
Marie Biehn 
Cassie Crerar 
Payton Dickson  
Zara Dickson  
Jamie Holland   
Katie Maendel  
Cyro Oliver 
Alyssa Peters  
Sara Waldner  
Griffin Adriaansen
Marcus Araya
Elisabeth Brauer
Annika Duguay
Lian Flett
Madyson Menzies
Jayde Nakonechny
Hannah Ramsey

Grade 7/8 
Athletics Awards

Volleyball 
Grade 7 Girls
Coaches Award 
Natasha Falk 

Grade 8  Girls
Coaches Award 
Sara Waldner

Coaches Award 
 Lian Flett

Grade 7 Boys
Coaches Award 
Luke Robson 

Coaches Award 
Talen Graham 

Grade 8 -Boys 
Coaches Award 
Cyro Oliver 

Coaches Award 
Aiden Scheuerpflug 

Basketball
Girls Coaches Award         
Sara Waldner

Coaches Award
Payton Dickson 

Boys Coaches Award  
Marcus Araya

Coaches Award
Cyro Oliver
  
Badminton
Girls Coaches Award 
Lian Flett

Coaches Award 
Sara Waldner

Boys Coaches Award 
Cyro Oliver
Coaches Award
Luke Robson

Grade 8 Track and Field Awards of Excellence
Girls: Jamie Holland and Annika Duguay
Boys: Griffin Adriaan­sen and Mitchel Hamilton

Grade 7 Track and Field Awards of Excellence
Girls: Andee Nikolaisen and Hayley Devloo

Boys: Luke Robson and Nathan MacGregor

Grade 7/8 
Athlete of the Year
Girl: Sara Waldner
Boy: Cyro Oliver
Comments